Студентска канцелария: +359 2 965-3737
Деканска канцелария: +359 2 965-2288
В рамките на бакалавърските специалности " Машиностроене и уредостроене ” и " Мехатроника " катедра " Прецизна техника и уредостроене " провежда обучение в следните направления:
Катедрата има водеща роля в обучението на магистри по " Метрология, фина механика и оптика ", “ Мехатроника ” и " Техническо законодателство и управление на качеството ".
Основните направления на развитие на катедрата през последните години са:
Разкриване през 2005г. на специалност "Мехатроника" с бакалавърска и магистърска степен. Тук се стъпва на три фундамента - машиностроене, електроника и информатика. Предлагат се две специализации - по робототехника и по уредостроене. Обучението е съвместно с катедра “Автоматизация на дискретното производство” и с факултетите по електроника и компютърни системи;
Разкриване през 2007г. на магистърска специалност " Техническо законодателство и управление на качеството ". В нея се приемат за обучение бакалаври от всички технически специалности от и извън ТУ - София. Обучението е с мениджърска насоченост - на основата на европейското и българското законодателство и стандартизацията се подготвят кадри за разработване и прилагане на системи за контрол и управление на качеството, на околната среда, на здравословни и безопасни условия на труд, информационна сигурност и др. отраслово специфични системи.
Следдипломната квалификация (СДК) катедрата провежда в рамките на две школи. До 1990 г успешно работиха школите по " Управление на качеството, стандартизация и надеждност " и " Школата по метрология ". Провеждани са краткосрочни курсове и редица индивидуални специализации по тематиката на катедрата.
През последните години дейността в двете школи бе разширена и осъвременена. Преподаватели от катедрата провеждат обучение в курсове за СДК в следните области:
Обучението се извършва в школите за следдипломно обучение съвместно със Съюза на метролозите и с немската фирма ТЮФ Рейнланд, която издава сертификати за квалификация на персонал за експерти, одитори и мениджъри по качеството с международно признание.
В катедрата се провежда обучение на докторанти (аспиранти) по четири научни специалности. Обучени са над 60 човека, от които 22 са защитили успешно дисертации.
Телефон: 02 965-2688
Кабинет: 4434
Имейл: hnikolova@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2898
Кабинет: 4423
Имейл: rosimiteva@tu-sofia.bg
Телефон:
Кабинет: 4306
Имейл: asparuh@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-3779
Кабинет: 4425
Имейл: dangelova@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-3056
Кабинет: 4313-А
Имейл: diakov@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2896
Кабинет: 4436
Имейл: duken@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-3761
Кабинет: 4440
Имейл: vgi@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2898
Кабинет: 4423
Имейл: vassilev_v@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2898
Кабинет: 4423
Имейл: rosimiteva@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-3897
Кабинет: 4442
Имейл: rnic@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2898
Кабинет: 4423
Имейл: hnikolova@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2238
Кабинет: 4311
Имейл: vladokamenov@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-3761
Кабинет: 4440
Имейл: blagov@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2898
Кабинет: 4423
Имейл: mmihalev@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2896
Кабинет: 4436
Имейл: bogev@tu-sofia.bg
Телефон: 02 965-2238
Кабинет: 4311
Имейл: rsi@tu-sofia.bg
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене” . Целта на обучението по “Автоматизация на контрола” е да запознае студентите от избираем модул “Прецизна техника” с методите, средствата и системите за автоматизация на контрола на качеството в машиностроенето и уредостроенето. Разглеждат се законовата база, структурата, организацията и метрологичното осигуряване на контрола на качеството. Разглеждат се квалиметричните методи и средства, както и техническите методи и средства за автоматизация на контрола, системите за контрол, безразрушителните методи за контрол и техническата диагностика, калибриране и проверка на измервателните средства.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта на дисциплината е да запознае студентите с методите, средствата и системите за автоматизация на контрола на качеството и метрелгичните дейности в машиностроенето и уредостроенето. Разглеждат се законовата база, структурата, организацията и метрологичното осигуряване на контрола на качеството. Разглеждат се квалиметричните методи и средства, както и техническите методи и средства за автоматизация на контрола, системите за контрол, безразрушителните методи за контрол и техническата диагностика, калибриране и проверка на измервателните средства, компютърното подпомагане на контрола и метрелогичните дейности.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта е студентите да се запознаят с принципи, методи, средства за геометрични измервания, както и с избора на метод за измерване. Представят се съвременните средства за измерване на линейни и ъглови размери, измерване на отклонения на формата, разположението и ориентацията на геометрични елементи на изделията. Особено внимание се отделя на координатно измервателните машини и системи. Заключителните теми са свързани с избора на средства за измерване и контрол, свързан с обекта на измерване, точността, производителността и условията за измерване. Студентите придобиват практически умения за работа с различни типове измервателни уреди, както и да решават самостоятелно задачи, свързани с техния избор и използване в конкретни условия.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Целта на обучението по “Елементи и механизми на мехатронни системи” е да се разширят и допълнят знанията на студентите от предшестващите курсове по ТММ и Машинни елементи. Това ще им позволи по-компетентно да решават задачите по проектиране на механични конструкции. Излагат се общите принципи и методи за проектиране и пресмятане на някои основни елементи и механизми прилагани в уредите и устройствата на финомеханичната техника. Разглеждат се специфични финомеханични елементи и механизми, техните основни характеристики, точностни показатели, избор на материали, конструиране, приложение. Разглеждат се конструктивни решения на магнитни механизми.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на дисциплината е студентите да се запознаят с основни принципи, методи и средства за измерване на физикомеханични величини и техните приложения в медицината. Представят се основните видове сензорно - преобразувателни устройства, намерили приложение в медицината, съвременните методи и средства за измерване на налягане, вискозитет, разход на флуиди, параметри на движението на телата, температура, маса, време и механични трептения. Освен знания за различните типове измервателни уреди, студентите се научават да решават самостоятелно задачи, свързани с техния избор и използване в конкретни условия.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника” . Целта е да създаде у студентите разбиране и подход при решаването на различни метрологични задачи, както и практически умения за работа с уреди за измерване на геометрични и физикомеханични величини. Учебната програма включва лекции, лабораторни упражнения и курсова работа по избор. Лекциите обхващат три модула. В първия се разглеждат основите на измервателната техника. Вторият е посветен на уредите за измерване на геометрични величини, а третият - на методите и средствата за измерване на по-разпространените в техниката физикомеханични величини, като маса, сила, момент, налягане, температура, разход на флуиди, време и др. Разглеждат се принципите на функциониране, архитектурата, метрологичните характеристики и приложението на конкретни измервателни уреди. Курсовата работа се състои в решаването на конкретна метрологична задача.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Целта на дисциплината е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за измерване, измервателните сигнали и тяхната обработка, да моделират и изследват функционирането и точността на устройствата за измерване. Разглеждат се основите на измервателната техника, обработката на измервателни сигнали, моделирането и изследването на измервателни устройства и тяхната точност. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Мехатронни системи”. Целта на дисциплината е с тудентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността измервателните системи и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област. Разглеждат се основните на метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на измервателните системи.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Мехатронни системи”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността измервателните системи и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област. Разглеждат се основните на метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на измервателните системи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на обучението по “Стратегическо управление на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, стратегии, планиране, структурата и организацията на управлението на качеството. Дисциплината запознава студентите със значението на качеството за успеха на фирмата, развитието и съвременните схващания за управлението на качеството. Специално внимание е отделено на формирането на политика по качеството, етапите на планирането на качеството и елементите на неговото осигуряване, влиянието на човешкия фактор за качеството и изграждане на култура за качество, мотивацията. Разглежда се стратегията за тотално управление на качеството TQM.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника” . Целта на обучението е студентите да придобият теоретични и приложни знания в метрологията и измервателната техника и да усвоят умения за решаване на приложни задачи. Разглеждат се основите на метрологията, анализът и оценката на грешките при измерване, метрологичните характеристики и приложението на средствата за измерване. Разглеждат се принципите за дефиниране и нормиране на изискванията към точността на детайлите, тяхната взаимозаменяемост, както и съвременните концепции за управление на качеството. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатронни системи”. Целта на обучението е студентите да придобият теоретични и приложни знания в метрологията и измервателната техника и да усвоят умения за решаване на приложни задачи. Разглеждат се основите на метрологията, анализът и оценката на грешките при измерване, метрологичните характеристики и приложението на средствата за измерване. Разглеждат се принципите за дефиниране и нормиране на изискванията към точността на детайлите, тяхната взаимозаменяемост, както и съвременните концепции за управление на качеството. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта на изучаваната учебна дисциплина е да формира необходимите знания за основните етапи, методи и средства на инженерните изследвания, технологията и планирането на експерименталните изследвания, анализ на резултатите и оптимизация на решенията. Разглеждат се основните въпроси по методологията, организацията и етапите на инженерните изследвания и експерименти, начините за планиране и реализация на инженерен експеримент, набавяне на необходимата информация, провеждане на експеримента, анализ и обработка на експерименталните данни.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта на изучаваната учебна дисциплина е да формира необходимите знания за основните етапи, методи и средства на инженерните изследвания, технологията и планирането на експерименталните изследвания, анализ на резултатите и оптимизация на решенията. Разглеждат се основните въпроси по методологията, организацията и етапите на инженерните изследвания и експерименти, начините за планиране и реализация на инженерен експеримент, набавяне на необходимата информация, провеждане на експеримента, анализ и обработка на експерименталните данни.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Целта на изучаваната учебна дисциплина е да формира необходимите знания за основните етапи, методи и средства на инженерните изследвания, технологията и планирането на експерименталните изследвания, анализ на резултатите и оптимизация на решенията. Разглеждат се основните въпроси по методологията, организацията и етапите на инженерните изследвания и експерименти, начините за планиране и реализация на инженерен експеримент, набавяне на необходимата информация, провеждане на експеримента, анализ и обработка на експерименталните данни.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Разглеждат се основните проблеми, средства и подходи за управление на иновационни проекти. Разглеждат се съдържанието и структурата на иновационния процес и управлението на проектите. Представят се основните стратегии и особености за управление на иновациите и проектите. Да запознае студентите с основните понятия и принципи на иновационния мениджмънт и управление на проекти намиращи приложение в мехатрониката.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта е студентите да повишат знанията и уменията си при работа със съвременни високоточни измервателни системи, използващи изкуствен интелект и подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността на измервателния процес. В съответствие със спецификите на отделните типове интелигентни измервателни системи, да могат да направят метрологически обоснован избор на измервателно средство при решаване на конкретни практически задачи от машиностроителното производство на микро, нано и голямогабаритни обекти и съоръжения. Разглеждат се основните метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на интелигентните измервателни системи, метрологичното осигуряване и координатните измервания на сложнопрофилни детайли и съоръжения, спецификите на наноразмерните структури и голямогабаритните обекти.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта е студентите да се запознаят със съвременните проблеми на използването на изкуствения интелект в измервателните системи и подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността на измервателните системи и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в областта на интелигентните измервателни системи. Разглеждат се основните метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на интелигентните измервателни системи, метрологичното осигуряване и координатните измервания на сложнопрофилни детайли и съоръжения.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Целите на дисциплината са студентите да се запознаят със съвременните високоточни измервателни системи, използващи изкуствен интелект и подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността на измервателния процес. В съответствие със своите потребности и интереси студентите придобиват нови знания и възможности в областта на интелигентните измервателни системи. Разглеждат се основните метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на интелигентните измервателни системи, метрологичното осигуряване и координатните измервания на сложнопрофилни детайли и съоръжения.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатронни системи”. Студентите да се запознаят със съвременните високоточни измервателни системи, използващи изкуствен интелект и подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на точността и надеждността на измервателния процес. Студентите придобиват нови знания и възможности в областта на интелигентните измервателни системи. Разглеждат се основните метрологични въпроси, свързани с характеристиките, дефинирането, постигането и оценката на точността на интелигентните измервателни системи, метрологичното осигуряване и координатните измервания на сложнопрофилни детайли и съоръжения.
Факултативна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта е студентите да получат познания в областта на измерването и управлението на цветовете при работа в дигитална среда, както и да се запознаят с работата на различни устройства, използвани в съвременния компютърно-подпомогнат дизайн като скенери, дисплеи и различни печатни устройства, използвани както в дигиталния и офсетов, така и при други видове печат. Студентите ще се запознаят и с различни методи, технологии и принцип на действие на различни уреди за измерване на цветове, както и приложението им в различни измервателни колориметрични задачи в практиката. Придобиват се знания за работния колориметричен процес, реализиран в изцяло цветово управлявана среда, ориентирана както към конкретни печатни технологии така и към други производствени процеси, свързани с измерване на цветове. В края на обучението студентите ще имат знания, незаменими и необходими за всеки, занимаващ се с колориметрия, компютърен дизайн и предпечатна подготовка на широка гама от продукти и задачи, касаещи работа с цветове и тяхната правилна употреба при използването им.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта на дисциплината е да запознае студентите с организационните, нормативните и техническите аспекти на метрологичното осигуряване и компютърното управление на качеството и метрологичната дейност. Разглеждат се законовата база, структурата и организацията на метрологичното осигуряване на качеството, метрологичните характеристики на техническите средства за контрол и измерване, методите за контрол, техническата диагностика, калибриране и проверка на измервателните средства. Разглеждат се различни софтуерни продукти за управление на качеството, техните предимсттва, недостатъци и специфики.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Инженерна логистика”. Целта на обучението по “Контрол и управление на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, методите и средствата, структурата и организацията на управлението на качеството на продукти, процеси, персонал и среда. Разглеждат се съвременните концепции за управление на качеството, инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството при проектирането, производството и експлоатацията на продуктите. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол. Дава се нормативната база и прилагането и за качеството на продуктите и системите за управление.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта на обучението по “Контрол и управление на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, методите и средствата, структурата и организацията на управлението на качеството на продукти, процеси, персонал и среда. Разглеждат се съвременните концепции за управление на качеството, инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството при проектирането, производството и експлоатацията на продуктите. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол. Дава се нормативната база и прилагането и за качеството на продуктите и системите за управление.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на обучението по “Контрол на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, методите и средствата, структурата и организацията на контрола на качеството на продукти, процеси, персонал и среда. Разглеждат се съвременните концепции и основните форми на контрол на качеството, структурата, организацията и приложението на системите за контрол. Разглеждат се основите на квалиметрията, критериите, показателите и методите за оценка на качеството Отделено е специално внимание на статистическите методи за контрол на качеството.
Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност “Индустриален мениджмънт” на Стопанския факултет на ТУ - София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”. Разглеждат се съвременните концепции за тотално управление на качеството (TQM), инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол. Отделено и специално внимание на статистическите методи за контрол и управление на качеството. Разглеждат се основите на техническото законодателство, съществените изисквания към продуктите, наредбите и модулите за оценяване на съответствието, процедурите при пускане на продукти на пазара. Разглеждат се изискванията, изграждането и сертификацията на системи по качеството.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за измерване на физико-механични величини, да познават възможностите на съвременните измервателни уреди в областта на фината и микромеханиката. Основни теми: Общи положения при измерване на физико-механичните величини, измерване на маса, измерване на сила и производни на сила, измерване на налягане и вакуум, измерване на разход и количество на флуидни потоци, измерване на параметри на движение на твърди тела, измерване на механични колебания и шум, измерване на твърдост на материали, измерване на температура, измерване на време.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за изследване, дефиниране, постигане и оценка на геометричната точност на машинните детайли. Разглеждат се основниrе метрологични въпроси, свързани с дефинирането, постигането и оценката на геометричната точност на машинните детайли, точността на измерването и оценките при възпроизвеждането на параметри на машиностроителните обекти. Разглеждат се също така и метрологичните проблеми, свързани с дефинирането, постигането и оценяването на геометричната точност на детайлите и производственото оборудване. В лабораторните упражнения се разглеждат вариантни решения на конкретни метрологични задачи, свързани с оценката на геометричната точност на детайлите и производственото оборудване. Изследват се и се анализират факторите, определящи точността, прави се сравнение между използваните методи и средства и се определя областта на тяхното приложение.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за изследване, дефиниране, постигане и оценка на геометричната точност на машинните детайли. Разглеждат се основните метрологични въпроси, свързани с дефинирането, постигането и оценката на геометричната точност на машинните детайли, точността на измерването и оценките при възпроизвеждането на параметри на машиностроителните обекти. Разглеждат се също така и метрологичните проблеми, свързани с дефинирането, постигането и оценяването на геометричната точност на детайлите и производственото оборудване. В лабораторните упражнения се разглеждат вариантни решения на конкретни метрологични задачи, свързани с оценката на геометричната точност на детайлите и производственото оборудване. Изследват се и се анализират факторите, определящи точността, прави се сравнение между използваните методи и средства и се определя областта на тяхното приложение
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на учебната дисциплина е да запознае студентите с организационните, нормативните и техническите аспекти на метрологичното осигуряване и компютърното управление на качеството. Разглеждат се законовата база, структурата и организацията на метрологичното осигуряване на качеството, метрологичните характеристики на техническите средства за контрол и измерване, методите за контрол, техническата диагностика, калибриране и проверка на измервателните средства. Разглеждат се различни софтуерни продукти за управление на качеството, техните предимсттва, недостатъци и специфики.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта е студентите да се запознаят с основни принципи, методи и средства за измерване на физикомеханични величини и техните приложения в метрологичното осигуряване в сферата на безопасността. Изучават се съвременните тенденции, постановки и изисквания към метрологичното осигуряване (МО). Представят се организацията и дейностите по МО, както в международен и национален мащаб, така и на работно ниво. Придобиват се познания за методите и средствата за измерване (СИ) с присъщите им влияния в процеса на измерване; метрологичната йерархия на СИ. Оценяването и нормирането на метрологични характеристики на СИ се интерпретира, както в аспекта на законовата метрология, така и при дейностите в нерегулираната област в национален и международен план. Представят се типови методи, процедури и особености при калибриране и проверка на СИ. Специално внимание се отделя на спецификите на проблемите при МО в сферата на безопасността – измерване и контрол на геометрични, физикомеханични величини, системи за мониторинг на критични параметри на работно оборудване, работна и околна среда.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене“. Целта на дисциплината е студентите да придобият теоретични и приложни знания в метрологията и измервателната техника и да усвоят умения за решаване на приложни задачи. Разглеждат се основите на метрологията, анализът и оценката на грешките при измерване, метрологичните характеристики и приложението на средствата за измерване. Разглеждат се принципите за дефиниране и нормиране на изискванията към точността на детайлите, тяхната взаимозаменяемост, както и съвременните концепции за управление на качеството. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта на обучението е студентите да придобият теоретични и приложни знания в метрологията и измервателната техника и да усвоят умения за решаване на приложни задачи. Разглеждат се основите на метрологията, анализът и оценката на грешките при измерване, метрологичните характеристики и приложението на средствата за измерване. Разглеждат се принципите за дефиниране и нормиране на изискванията към точността на детайлите, тяхната взаимозаменяемост, както и съвременните концепции за управление на качеството. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност „Инженерен дизайн” на MФ на ТУ-София за образователно-квалификационна степен „бакалавър“.Основни теми: Общи положения при измерване на физико-механичните величини, Измерване на линейни и ъглови размери., Измерване на маса. Измерване на сила и производни на сила., Измерване на налягане и вакуум, Измерване на разход и количество на флуидни потоци, Измерване на параметри на движение на твърди тела, Измерване на механични колебания и шум., Измерване на твърдост на материали., Измерване на температура., Измерване на време.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Инженерен дизайн”. Целта е студентите да се запознаят с основите на мехатрониката и да задълбочат знанията си в областта на машиностроенето, прецизната техника, електрониката и информатиката, при разработка на изделия и процеси за тяхното производство. Разглеждат се мехатронни системи - тяхната структура, основни градивни компоненти и жизненият цикъл на мехатронните продукти. Подробно са разгледани основните компоненти на една мехатронна система актуатори, сензорни системи и системи за управление. Изучават се съвременни методи за проектиране и оптимизация на мехатронни системи. Обърнато е внимание на агрегатно-модулния принцип на проектиране на мехатронни системи, като се разглеждат видовете модули и типови решения. Разглеждат се различни мехатронни системи за автоматизация и контрол на производство.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за
ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Дисциплината има за цел да разшири познанията на студентите по въпросите, свързани с основните елементи на микро-механичните системи и с основните технологии за изработване на микромеханични елементи, с някои особености, принципни схемни решения и области на приложение на специфични микромеханични системи; характеристиките и начините на оразмеряване на направляващи с вътрешно триене, механизмите с еластични звена, основните видове микросензори и микрозадвижващи механизми. Основни теми: Микросистеми, компоненти, основни характеристики, асемблиране. Монолитни и хибридни системи. Задвижващи механизми. Видове. Принципни схеми, характеристики. Задвижвания за малки ротационни и транслационни премествания. Микростимулатори. Куплиращи елементи. Микросензори. Лазерни интерферометри и лазерни доплерови виброметри. Анализ на схеми за присъединяване на сензори. Оптикомеханични микросистеми. Пресмятане на носещи елементи в микромеханични структури. Микропомпи и микродвигатели.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Дисциплината има за цел да запознае студентите с основите на конструирането и с основните технологии за реализация на микромеханични елементи, с някои особености, принципни схемни решения и области на приложение на специфични микромеханични системи. Основни теми: Функционална структура на позиционираща система. Задвижване, предавателни механизми, куплиращи механизми, системи за отчитане на преместването. Задвижвания за ротационни и транслационни премествания в прецизната техника. Задвижвания за малки премествания. Сензори. Лазерни интерферометри. Анализ на схеми за присъединяване на сензори. Точност на позициониращи системи. Механизми с еластични звена. Еластични направляващи. Оптикомеханични системи. Нанопозиционираши системи. Сканиращи микроскопи със сондова глава. Принципи за конструиране използвани в прецизната техника.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Дисциплината има за цел да запознае студентите с основите на конструирането и с основните технологии за реализация на микромеханични елементи, с някои особености, принципни схемни решения и области на приложение на специфични микромеханични системи. Основни теми: Обемна и повърхностна микромашинна технология; LIGA процес; Микромонтаж;. Проектиране на носещи еластични елементи в микромеханични структури; Микропомпи; Микродвигатели в микромеханиката; Микромеханични прожекторни системи; Оптични ключове; микроелектромеханични акселерометри жироскопи и инерционни навигационни системи. Микросистеми за инжектиране на лекарства. Умни таблетки; Микро ендоскопи; Устройства за микрохирургия.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта на дисциплината е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за планиране, анализ, моделиране изчисляване и осигуряване на надеждността на измервателна техника при проектиране, производство и експлоатация, както и тяхното изпитване и диагностика. Разглеждат се количествените характеристики на надеждността, основните надеждностни модели и надеждността на сложни системи. Представят се някои процеси, влошаващи работоспособността на уредите, като износване, умора, стареене, контактни, силови и остатъчни деформации, неравномерност на преместванията и пр. Поставят се проблемите на диагностиката и изпитване на надеждността на измервателни средства и системи и се обсъждат методите за събиране и обработване на информацията от изпитването и експлоатацията им.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Целта е да запознае студентите с подходите, методите и техническите средства за планиране, анализ, моделиране изчисляване и осигуряване на надеждността на мехатронните изделия при проектирането, производството и експлоатацията им, както и да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област. Разглеждат се основите на надеждността, показателите за надеждност, процесите на износване, стареене, умора. Дават се насоки за осигуряването на надеждността при проектиране, производство и експлоатация на мехатронни системи. Разглеждат се методите и средствата за техническа диагностика, изпитване и оценка на надеждността.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Целта е да задълбочи познанията на студентите в областта на теорията на оптоелектронни уреди (ОЕУ) и лазерните системи, влизащи в състава на различни мехатронни системи. Модул „Основи на лазерната техника”. Принцип на работа на лазера: поглъщане, спонтанно и стимулирано излъчване. Активна среда. Система за напомпване.Лазерни резонатори и Гаусови снопове. Надлъжни и напречни модове.Типове лазери: твърдотелни, газови, химически, полупроводникови, с диодно напомпване, влакнести лазери. Приложения. Модул „Преобразуватели, измерватели на оптично лъчение и лазерни измервателни системи”Приемници на лазерно лъчение – болометрични, полупроводникови, радиационни, пироелектричниВлакнестооптични системи. Лазерни методи за измерване на малки размери, разстояния, геометрична форма, напрежения и химичен състав.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Мехатронни системи”. Целта на дисциплината е да задълбочи познанията на студентите в областта на теорията на оптичните, оптикоелектронни и лазерни уреди, влизащи в състава на различни мехатронни системи. Основните теми включват: принципите на действие, основните характеристики и особености на градивните им елементи и модули на оптикоелектронните и лазерни уреди и системи; структурата и принципа на действие на основните типове оптични системи, както и методите за габаритни изчисления на основните типове оптични елементи и системи и определянето на основните им характеристики; принципните схеми и принципа на действие на някои ОЕ и лазерни системи, оптични сензори и преобразуватели, намиращи приложение в промишлеността и в научните изследвания
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “ Машиностроене и уредостроене” на Машиностроителен факултет при Технически университет – София за образователно-квалификационна степен "магистър". Основните теми включват: принципни схеми и характеристики на основните типове и градивни елементи и възли (източници и приемници на оптично лъчение, оптични и оптикоелектронни елементи и модули, анализатори на образа, модулатори) на ОУ и ОЕС; габаритни изчисления на ОС; методи за измерване на параметрите и оценка на качеството на ОЕ и ОС; особеностите на механичната конструкция и методите за юстиране на оптичните и ОЕУ, принципни схеми и действие на някои ОЕ и лазерни системи, влакнесто-оптични сензори (ВОС) и преобразуватели (ВОП), използвани в промишлеността и научните изследвания. Отделя се внимание на използването на лазерите в метрологията.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Дисциплината има за цел да разшири познанията на студентите в областта на физичната и геометричната оптика, да ги запознае с основните положения от теорията на оптичните системи (ОС), с някои особености, принципни схемни решения и области на приложение на основни групи оптични уреди и системи, както и с някои перспективни направления и области на приложение на оптичната техника. Основните теми: Основи на вълновата оптика; Основи на радиометрията и фотометрията; Основи на геометричната оптика; Геометрична теория на формирането на образи; Реални оптични системи; Ограничаване на сноповете лъчи; Кратки сведения за аберациите на оптичните системи; Основни градивни елементи на оптичните системи; Работа на оптичния уред съвместно с окото; Оптичният уред като предавател на оптична енергия; Основни типове оптични системи - принципни схеми, характеристики; Основни оптични измервателни методи и уреди.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатронни системи“. Дисциплината има за цел да разшири познанията на студентите в областта на физичната и геометричната оптика, да ги запознае с основните положения от теорията на оптичните системи (ОС), с някои особености, принципни схемни решения и области на приложение на основни групи оптични уреди и системи, както и с някои перспективни направления и области на приложение на оптичната техника. Основните теми: Основи на вълновата оптика; Основи на радиометрията и фотометрията; Основи на геометричната оптика; Геометрична теория на формирането на образи; Реални оптични системи; Ограничаване на сноповете лъчи; Кратки сведения за аберациите на оптичните системи; Основни градивни елементи на оптичните системи; Работа на оптичния уред съвместно с окото; Оптичният уред като предавател на оптична енергия; Основни типове оптични системи - принципни схеми, характеристики; Основни оптични измервателни методи и уреди.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Студентите придобиват знания и умения за принципа на действие, метрологичните характеристики и приложението на оптичните измервателните уреди. Обсъжда се принципът на действие, оптичните и метрологични характеристики и особеностите на различните оптични измервателни и контролно-юстировъчни уреди, чувствителността на различните оптични методи за измерване. Обект на разглеждане са измерванията, специфични за оптичната промишленост (измерване на характеристиките на оптични материали, оптични елементи и уреди), оптичните методи и апаратура за измерване на различни физикомеханични и геометрични величини, използвани в промишлеността и в научните изследвания, както и някои перспективни области на приложение на оптичната измервателна техника.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на дисциплината е да запознае студентите с основните принципи на оптиката, принципа на действие на работа на оптични прибори използвани за биогични цели и в медицината, както и оптична апаратура за изследване на състоянието на организма и лекарствените средства. Разглеждат се задълбочено базовите основи на оптиката, които са в основата на медицинска техника и апаратура за изследване параметрите на човешкия организъм и лекарствените средства и терапии. Курсът има 3 основни модула. В първия модул се включват основни понятия и явления от теорията на светлината, като отражение, пречупване, пълно вътрешно отражение, поляризация на светлината, разсейване на светлинатa. Той е предназначен за студенти, които не са слушали курс по Основи на оптиката.Вторият основен дял е посветен на оптични методи за изследване и диагностика на живата тъкан, В него са включени:Спектрален анализРефрактометрия като метод за измерване на концентрации на вещества в биологични течности, за измерване кривини, фокусни разстояния и показател на пречупване на очни лещи и протези;Микроскопия: принцип на работа оптичен микроскоп, луминесцентна микроскопия, раманова микроскопия.Фото- и спектрофотометрични методиМетоди, основани на разсейване на светлинатаПоляризационни методиЛуминесценцентни и флуорисцентни методи Третият дял е посветен на апаратите, базирани на горните методи за измерване на концентрации, напрежения в оптични материали, дебелини, показатели на пречупване и коефициенти на поглъщане на слоеве от органични материали и др.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта на обучението е да запознае студентите с основите положения, отнасящи се до измервателните устройства на средствата за измерване и с основите на теорията на измервателните сигнали. Разглеждат се видовете измервателни устройства, функционални и блокови схеми, метрологичните свойства на устройствата, енергийното осигуряване на функционирането им. Обсъждат се възможностите за моделиране и изследване на функционирането и точността на устройствата за измерване. Разглеждат се характеристиките на измервателните сигнали, математическото им описание, представянето в ред на Фурие. Засегнати са въпроси от обработката на измервателните сигнали - получаване, възпроизвеждане, видовете преобразувания, квантуване, дискретизация, възстановяване, филтрация, архивиране и регистрация.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Студентите се запознават с принципните решения, конструктивните и експлоатационни характеристики на редица устройства от съвременната офис техника. В края на обучението си студентът ще познава: видовете, характерни свойства и специфично приложение на периферните устройства за ЕИМ; принципите на ксерографския процес и основните схеми и конструкции на ксерографските апарати; най-често срещаните охранителни системи в офисите и стопанските институции. Дисциплината запознава студентите с механичната и електронната част на устройствата използвани в офис техниката. Основно внимание се отделя на устройствата прилагани в компютърната техника. Студентите се запознават и с принципите на действие и конструкцията на устройства използвани за охрана.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Машиностроене” на Машиностроителен факултет на ТУ-София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”. Разглеждат с най-често използваните принципи и конструктивни схеми на измервателни преобразуватели, систематизирани по физичен принцип на преобразуване. Изучават се особеностите на статичните и динамичните характеристики, методите за анализ и експериментално определяне на функциите на преобразуване и основните свойства на преобразувателите, както и областта на тяхното приложение.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта е студентите да се запознаят и усвоят принципите за конструиране на финомеханични възли и системи основно с отчитане на точностните изисквания, както и на цялостната връзка между функционалните блокове на системата. Основни теми, обект на разглеждане в дисциплината: Основни правила и принципи на конструиране. Грешки във финомеханичните системи, Позициониращи системи, Правила за конструиране и конструктивни особености на оптикомеханични възли, Правила за конструиране на финомеханични възли с приложение в следящи системи, в измервателни системи, в роботи и др. Конструктивни решения, свързани с отчитане на влиянието на външната работна среда.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене“. Дисциплината има за цел студентите да се запознаят и усвоят принципите за конструиране на финомеханични възли и системи основно с отчитане на точностните изисквания, както и на цялостната връзка между функционалните блокове на системата. Основни теми, обект на разглеждане в дисциплината: Основни правила и принципи на конструиране. Грешки във финомеханичните системи, Позициониращи системи, Правила за конструиране и конструктивни особености на оптикомеханични възли, Правила за конструиране на финомеханични възли с приложение в следящи системи, в измервателни системи, в роботи и др. Конструктивни решения, свързани с отчитане на влиянието на външната работна среда.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Целта е студентите да се запознаят и усвоят принципите за конструиране на финомеханични възли и системи основно с отчитане на точностните изисквания, както и на цялостната връзка между функционалните блокове на системата. Основни теми, обект на разглеждане в дисциплината: Основни правила и принципи на конструиране. Грешки във финомеханичните системи, Позициониращи системи, Правила за конструиране и конструктивни особености на оптикомеханични възли, Правила за конструиране на финомеханични възли с приложение в следящи системи, в измервателни системи, в роботи и др. Конструктивни решения, свързани с отчитане на влиянието на външната работна среда.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатронни системи”. Дисциплината има за цел студентите да се запознаят и усвоят принципите за конструиране на финомеханични възли и системи основно с отчитане на точностните изисквания, както и на цялостната връзка между функционалните блокове на системата. Основни теми: Основни правила и принципи на конструиране. Грешки във финомеханичните системи, Позициониращи системи, Правила за конструиране и конструктивни особености на оптикомеханични възли, Правила за конструиране на финомеханични възли с приложение в следящи системи, в измервателни системи, в роботи и др. Конструктивни решения, свързани с отчитане на влиянието на външната работна среда.
Задължителнa учебна дисциплина за студенти, обучавани за получаването на образователно-квалификационна степен “магистър” от специалност „Медицинска техника“ на Машиностроителен факултет при ТУ-София. Разглеждат се задълбочено базовите основи на лазерната техника и нейното приложение в медицинската диагностика и лазерни средства за терапия Курсът има 4 основни дяла. В първия дял се излага принципът на работа на лазера и се разглеждат основните типове лазери. Вторият основен дял е посветен на взаимодействието на лазерното лъчение с биологични тъкани.В третия дял се разглежда използването на лазерите в хирургията, офталмологията, дерматологията и естетичната хиругия, гинекологията, отоларингологията.Четвъртият дял разглежда различните оптомеханични и влакнестооптични системи за подвеждане и фокусиране на лазерното лъчение в точката на обработка.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Машиностроене и уредостроене”- магистърски курс “Прецизна техника и уредостроене“ на Машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен“магистър”. В дисциплината се прави описание и анализ на блокови схеми на основни системи в прецизната техника. В логическа последователност се изучават основните структурни подсистеми и елементите съставляващи основната схема. Голямо внимание се обръща на анализа и синтеза на характерни групи механизми. Предвидени са лекции и по въпросите на диагностиката в прецизните уреди.
Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност “Инженерна логистика” от МФ на ТУ - София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”. Разглеждат се най-често използуваните принципни и конструктивни схеми на сензорно-преобразувателни устройства, систематизирани по физичен принцип на преобразуване, техните основни свойства и областта им на приложение.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на обучението по дисциплината “Системи за управление на качеството” е да запознае студентите със стандартизационната база, структурата, организацията и внедряването системите за управлението на качеството. Разглеждат се стандартите, принципите и подходите за изграждане, документиране, внедряване, сертифициране и одитиране на системите за управление на качеството.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Дисциплината цели да създаде предпоставки за пълноценно разбиране и усвояване на следващите дисциплини от учебния план на специалността, за които тя дава необходимата основа от теоретични и практически знания. В края на обучението си студентите ще познават основните термини, свързани с метрологията, измерванията и измервателните уреди и еталони; принципите на метрологичното осигуряване на проследимост на измерванията; ще могат да участва в разработването на методики за калибриране на измервателни уреди; ще могат да оценяват точността на измерванията.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Машиностроене и уредостроене”, магистърски курс “Прецизна техника и уредостроене“ на ТУ – София за образователно квалификационната степен “магистър”. В дисциплината се разглеждат основни теоретични положения, които са свързани с функционирането, проектирането и експлоатацията и прецизна техника в конкретните й приложения, а именно: измервателна, финомеханична, микромеханична и оптична техника.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „бакалавър“, специалност “Мехатроника”. Целта на обучението е да запознае студентите с основите на теорията на измервателните сигнали и със съвременните измервателни преобразуватели, които намират приложение в контролно-измервателната и автоматизираща техника и в средствата и системите за управление. Разглеждат основните положения от теория на измервателните сигнали и приложението им в измервателната техника. Разглеждат се най-често използваните принципи и конструктивни схеми на измервателни преобразуватели, систематизирани по физичен принцип на преобразуване, техните основни свойства и областта им на приложение.
Задължителна инженерна дисциплина за студенти редовно обучение специалност “Авиационна техника и технологии”, Факултет по транспорта – ТУ – София, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
Дисциплината дава знания в областта на:
общата метрология и метрологичното осигуряване;
уреди за измерване на основните механични величини;
измерване и уреди за измерване на електрически величини;
автоматизация на измерването
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на курса е да въведе студентите в теорията на надеждността и управлението на качеството в областта на медицинското оборудване, да ги запознае с основните концепции и модели на сервизно обслужване на комплексни технически системи, както и със съвременните тенденции в управлението на сервизното обслужване на медицинска техника. В курса са застъпени въпроси, касаещи теорията на надеждността и управлението на качеството и тяхното приложение в сервизното обслужване на медицинска апаратура. Най-напред курсът разисква някои фундаментални елементи на статистиката и теорията на вероятностите, като вероятностни свойства, основни статистически подходи и др. Представят се различни въвеждащи аспекти в теория на надеждността и нейното инженерно приложение в медицинските апарати, като основни понятия и методи в теория на надеждността и подходи за анализ и оценка на качеството. Курсът описва начините за събиране и обработване на информацията при изпитване и експлоатация на технически средства и системи. Специално внимание е обърнато на темата за управление на сервизната дейност като основен фактор за постигане на ефективност, качество на обслужване и сигурност на апаратите.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за проектиране, изследване и поддържане точността и надеждността на мехатронни системи. Разглеждат се основите на точността и надеждността на мехатронни системи, начините за осигуряването им на етапите на проектиране и експлоатация. В лабораторните упражнения се получават практически умения за работа с измервателните средства и решаване на приложни задачи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатроника”. Целта е да запознае студентите с европейското техническо законодателство, стандартизацията, съвременните концепции, методи и средства, структурата и организацията на управлението на качеството. Разглеждат се основите на техническото законодателство, съществените изисквания към продуктите, наредбите и модулите за оценяване на съответствието, процедурите при пускане на продукти на пазара. Разглеждат се съвременните концепции за тотално управление на качеството (TQM), инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството при проектирането, производството и експлоатацията на изделията. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол. Отделено и специално внимание на статистическите методи за контрол и управление на качеството. Разглеждат се изискванията, изграждането и сертификацията на системи по качеството.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на обучението по “Управление на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, методите и средствата, структурата и организацията на управлението на качеството на продукти, процеси, персонал и среда. Разглеждат се съвременните концепции за управление на качеството, инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството при проектирането, производството и експлоатацията на изделията. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол.
Факултативна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на учебната дисциплина е да запознае студентите с стандартизационната база, структурата, организацията и внедряването системите за управлението на качеството в автомобилната индустрия, системите за добра производствена практика и системите за добра лабораторна практика. Разглеждат се стандартите, принципите и подходите за изграждане, документиране, внедряване, сертифициране и одитиране на системите за управление на качеството в различни области на автомобилната индустрия.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Мехатронни системи“. Целта на обучението по “Управление на качеството” е да запознае студентите със съвременните концепции, методите и средствата, структурата и организацията на управлението на качеството на продукти, процеси, персонал и среда. Разглеждат се съвременните концепции за управление на качеството, инженерните методи за идентификация, анализ и осигуряване на качеството при проектирането, производството и експлоатацията на продуктите. Разглеждат се основните форми на контрола на качеството, структурата, елементната база и приложението на системите за контрол. Дава се нормативната база и прилагането и за качеството на продуктите и системите за управление.
Факултативна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на учебната дисциплина е да запознае студентите с стандартизационната база, структурата, организацията и внедряването системите за управлението на качеството на услугите, системите за добра производствена практика и системите за добра лабораторна практика. Разглеждат се стандартите, принципите и подходите за изграждане, документиране, внедряване, сертифициране и одитиране на системите за управление на качеството в различни области на предоставяне на услуги.
Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Метрология и измервателна техника”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат методите и техническите средства за проектиране на уреди за измерване на физико-механични величини. Основни теми: Общи положения при измерване на физико-механичните величини, Измерване на маса. Измерване на сила и производни на сила., Измерване на налягане и вакуум, Измерване на разход и количество на флуидни потоци, Измерване на параметри на движение на твърди тела, Измерване на механични колебания и шум., Измерване на твърдост на материали., Измерване на температура., Измерване на време.
Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност „Медицинска техника” на Машиностроителен факултет при Технически университет – София за образователно-квалификационна степен "магистър". Разглеждат се принципите и методите за измерване, видовете измервателни устройства на физико-механични величини, техните градивни елементи и общите метрологични свойства, намиращи приложение в медицинската практика.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на дисциплината е да запознае студентите с основните физични явления за диагностика и лечение на заболявания, принципи на работа на различни типове медицинска апаратура. Разглеждат се задълбочено базовите основи на лазерната техника и нейното приложение в медицинската диагностика и лазерни средства за терапия Курсът има 3 основни дяла. В първия дял се излагат принципите на акустично измерване на жизнени параметри: състояние на слуха, сонографски и доплерови методи, движение на биологични течности, и механични устройства, използвани в сърдечно-съдовата медицина. Вторият основен дял е посветен на електрични, магнитните и електромагнитни методи за диагностика и лечение.В третия дял се разглеждат физичните и физиологични процеси, използвани в медицинските методи, основани на квантово-механичното взаимодействие между високоенергетично (йонизиращо) лъчение и живата тъкан: рентгенография, рнтгенова томография, фото- и хемилуминесценция, електронен и парамагнитен резонанс, ядрено-магнитен резонанс, основи на дозиметрията и лъчезащита.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Машиностроене и уредостроене” - магистърски курс “Прецизна техника и уредостроене” на Машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”. Основните теми: Технологични основи на формиране и основни методики за пресмятане на микромеханични структури (микрогреди, мембрани). Характеристики на технологичните процеси, технологични съоръжения. Прецизни механични системи в производствения процес. Фази на производство на микромеханични структури, специфични операции за микромонтаж. Реализация на технологични процеси, настройка на специфично технологично оборудване. Конструиране и разработка на технология за реализацията на микромеханични елементи. Анализ на конструкции и настройка на технологични съоръжения. Анализ и оценка на качеството на извършената технологична операция.
Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Машиностроене” на Машиностроителния факултет на ТУ - София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”. Основни правила и принципи на конструиране. Грешки във финомеханичните системи. Позициониращи системи. Правила за конструиране и конструктивни особености на оптомеханични възли. Правила за конструиране на финомеханични възли с приложение в следящи системи, в измервателни системи, в роботи и др. Конструктивни решения, свързани с отчитане на влиянието на външната работна среда. Координатнo-измервателни машини, специализирани измервателни системи.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Дисциплината има за цел да даде познанията на студентите в областта на оптиката, да ги запознае с основните положения от теорията на оптичните системи (ОС) и оптико-механичния дизайн, с някои особености, принципни схемни и конструктивни решения и области на приложение на основни групи оптични уреди и системи, както и с някои перспективни направления и области на приложение на финомеханичната и оптичната техника. Основните теми: Основи на геометричната оптика, радиометрията и фотометрията и теорията на формиране на образите; Коаксиални оптични системи; Ограничаване на сноповете лъчи; Основни градивни елементи на ОС; Работа на оптичния уред съвместно с окото; Оптичният уред като предавател на оптична енергия; Основни типове оптични елементи и системи, схеми, характеристики; Механични системи в оптичните уреди, видове, характеристики; Основни оптични измервателни методи и уреди в машиностроенето.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене” . Целта на обучението по “Финомеханична техника” е да се разширят и допълнят знанията на студентите от предшестващите курсове по ТММ и Машинни елементи. Това ще им позволи по-компетентно да решават задачите по проектиране на механични конструкции. Излагат се общите принципи и методи за проектиране и пресмятане на някои основниелементи и механизми използвани в уредите и устройствата на финомеханичната техника. Разглеждат се специфични финомеханични елементи и механизми, технитеосновни характеристики, точностни показатели, избор на материали, конструиране,приложение. Разглеждат се принципите на ксерографския процес и основните схеми и конструкции на ксерографските апарати.
Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на дисциплината е запознаване с принципа на работа на лазера и възможностите на отделните типове лазери за приложение за медицински цели. Разглеждат се задълбочено базовите основи на лазерната техника и нейното приложение в медицинската диагностика и лазерни средства за терапия. В първия модул се излага принципът на работа на лазера и се разглеждат основните типове лазери. Вторият основен дял е посветен на взаимодействието на лазерното лъчение с биологични тъкани. В третия модул се разглежда дозиметричният и оптичен мониторинг.Четвъртият и петия модул разглеждат взаимодействието с ултавиолетовото лъчение и ултравиолетовата аблация.Шестия модул е посветен на лазерната диагностика на тъкани.Седмият и осмият разглеждат приложения в офталмологията и кардиохирургията.Последният дял е посветен на фотодинамичната терапия.Студентите разработват под ръководството на преподавателя курсова работа по определена тема, свързана с определена лазерна терапия. Разглеждат се съществуващите методи и техники за решаване на медицинския проблем, придружени от литературна справка.
Факултативна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта е запознаване с взаимодействието на електромагнитното лъчение с материята, в частност биологични тъкани и използването им за детекция и образни методи. Курсът има 4 основни модула. В първия модул се разглеждат взаимодействието на лъчението с веществото: поглъщане, спонтанно и стимулирано излъчване, разсейване от квантовомеханична гледна точка. Вторият модул е посветен на принципите на работа на източници на светлина: термични източници, спектрални източници. Третият модул е посветен на принципите на работа на фотоприемници за различни цели: светоизлъчващи диоди, лазери, фотоумножители, фотодиоди, фотоматрици. В четвърти модул се приложения на оптични сензори: ключове, за измерване на механични величини, приложение в рефрактометрията, елипсометрията, спектрофотометрията, за флуоресцентни измервания, биосензори.
Факултативна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Медицинска техника“. Целта на дисциплината е въведение в оптометрията и човешкото зрение - запознаване с механизмите на цветното и черно-бяло зрение, недостатъци на човешкото око и методи и средства за диагностициране и коригиране.Разглеждат се задълбочено базовите основи на човешкото зрение, зрителни недостатъци, методи и средства за тяхното диагностициране и коригиране. Курсът има 3 основни модула. В първия модул се разглеждат анатомията и физиологията на човешкото око и взаимодействията и механизмите на човешкото зрение: фотохимични и електрически процеси при взаимодействието на електромагнитите вълни с пръчиците и колбичките; цветно зрение; оптични аберации; акомодация. Неотделима част представляват недостатъците на зрението: хиперметропия, миопия, астигматизъм, анизометропия, афакия, псевдофакия, пресбиопия. Вторият основен дял е посветен на матодите и средствата за диагностициране на рефрактивни проблеми. Изучава се принципът на работа и устройство на офталмоскопи, биомикроскопи, тонометри, гониоскопи, кератометри, фокиметри и др. В третия модул се разглеждат средствата за оптометрични корекции: материали за очни лещи; видове корекционни лещи – сферични, цилиндрични, специални типове, би-, ти и мултифокални лещи; оптични покрития, контакти лещи, както и методите за индивидуално напасване на очила.